Vi bruger cookies til statistik som en del af vores arbejde for at lave en god hjemmeside. Hvis du ikke siger "nej tak til cookies", antager vi, at du accepterer vores cookie politik. "Se vores cookiepolitik.".

Accepter cookies

 

Idrætten og spejderne blev hædret

Det var en festlig aften, da Hvidovres idræts- og spejderfolk blev hædret. Hvidovre Atletik & Motion gik hjem med alle tre nystiftede priser
19. maj 2016
Idrætten og spejderbevægelsen i Hvidovre blev onsdag aften hyldet i Medborgersalen ved en stemningsfuld hædringsfest, hvor mere end 200 idræts- og spejderfolk var inviteret.
”For mig er årets hædringsfest her et af årets højdepunkter på året. Det er dejligt at møde så mange engagerede og energiske sportsfolk og spejdere, og i løbet af dagen har det også summet af liv omkring rådhuset, fordi vi havde det store skoleløb her – med deltagelse af flere hundrede elever fra skolerne. Så det er en rigtig dejlig og energifyldt dag, vi er i gang med,” sagde borgmester Helle Adelborg blandt andet i sin velkomsttale til de cirka 220 inviterede fra det lokale idræts- og spejdermiljø.

Under hædringer kom alle ungdomsudøvere, seniorer og veteraner, som i 2015 har taget medaljer ved danske eller internationale mesterskaber på scenen for at lade sig hylde.
I år var der desuden indført tre nye idrætspriser, og her ryddede Hvidovre Atletik & Motion bordet.
Klubbens kommende OL-løber Abdi Hakin Ulad blev hædret med prisen for Årets Idrætspræstation 2015. Klubbens talentfulde kuglestøder Thea Jensen fik Idrættens Talentpris og endelig kunne Hvidovre Atletik & Motions formand Martin Roald-Arbøl på vegne af hele klubben modtage prisen som Årets Idrætsforening.
Abdi Hakin Ulad skal til august løbe maraton ved OL i Rio de Janeiro, og den 24-årige løber var ikke sen til at gribe mikrofonen, da han modtog prisen.

”Man kan ikke gå på scenen uden at sige noget. Det er en fantastisk pris at få. Jeg vil aldrig glemme den opbakning jeg har fået. Løb er individuelt, men der skal mange ressourcer til og jeg har et godt hold omkring mig. Hvidovre Kommune gør sit for at hjælpe mig, og det er jeg rigtig glad for,” sagde Abdi Hakin Ulad, der kan opleves i den danske OL-trøje søndag 21. august, hvor han skal ud på den strabadserende rute på 42,195 kilometer.

Foruden de tre nye priser blev der også uddelt de tre traditionelle priser.
Christian Nielsen fra FDF blev årets spejderleder, Nikolaj Benzon fra Hvidovre Volley blev årets ungdomsidrætsleder og Finn Blohm fra Hvidovre Gymnastik af 1937 blev årets idrætsleder.
Aftenen i Medborgersalen bød foruden på idræts- og spejderhædringer på god musik fra Hvidovre Musikskole og et indslag fra Teater Vestvolden, der gav smagsprøver på deres efterårsrepertoire. Aftenen sluttede af med fællesspisning for de mange gæster. Mange af gæsterne vil formentlig komme igen næste år, da mange af idrætsudøverne igen vil levere topresultater i 2016.

Se billeder fra årets hædringsfest her (åbner i nyt vindue)